You are currently viewing Czy warto serwisować drukarkę. A może kupić nową?

              Czy warto serwisować drukarkę? Niestety, ale u większości użytkowników domowego sprzętu do druku panuje błędne przekonanie, że naprawa drukarki kosztuje połowę lub więcej niż zakup nowej i często nie decydują się na jej naprawę, czy nawet najprostszy serwis.

              Bardzo często powodem zakupu nowej drukarki jest zacinający się papier, niepoprawny druk tekstu, czy lejący się tusz z pojemnika. A są to błędy, które można samemu bardzo szybko wyeliminować lub znaleźć przyczynę takich problemów.

              Wprawny serwis drukarek rozwiąże te problemy bardzo szybko, a kosztuje niewiele. Dodatkowo otrzymasz informacje jak samemu dbać o drukarkę, czy jakich materiałów do druku używać, by druk był zawsze dobrej jakości, a sprzęt działał prawidłowo.

              Sytuacja serwisowania sprzętu w firmie ma się nieco inaczej. Tu jest to raczej konieczność. Nikt z nas nie chciałby, aby awarii uległ sprzęt na kilka godzin przed planowaną prezentacją, czy konieczną archiwizacją dokumentów papierowych. Decydując się na serwis drukarki w firmie masz pewność działania sprzętu zawsze, a jeśli wystąpią problemy reakcja serwisu będzie niemal natychmiastowa co zaoszczędzi Ci nerwów i nadgodzin spędzonych w pracy, by „nadgonić”.

Kroki pozwalające ustalić, czy Twoja drukarka wymaga wymiany, czy serwisu. Czy warto serwisować drukarkę?

              Jak wielu z Państwa wie problemy z urządzeniami drukującymi mogą znacząco wpłynąć na produktywność w środowisku pracy i sprawić, że zespół odczuje dyskomfort pracy. Na pytanie czy warto serwisować drukarkę nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

              Niezależnie od tego, czy drukarka pracuje wolno, czy wskazuje na błędy druku, czy po prostu odmawia pracy, należy podjąć decyzje o serwisie lub zakupie nowego sprzętu. Czy naprawa drukarki lub wymiana drukarki będzie najlepszą opcją? Decydując się na wymianę lub naprawę urządzenia drukującego, należy wziąć pod uwagę:

  • wiek urządzenia
  • uciążliwość związaną z jej pracą (głośność, ciągłe awarie lub błędy)
  • koszt wydruku za stronę
  • koszty pracy związane z naprawą
  • koszty materiałów eksploatacyjnych w obecnie posiadanym sprzęcie

Wiek drukarki

              Jeśli masz drukarkę która ma już 10 lat, a w momencie zakupu była już na rynku może to mieć wpływ żywotność oraz dostępność części. To jeden z powodów dla którego wymiana drukarki jest najlepszym rozwiązaniem. Jednak sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy warto serwisować drukarkę, czy kupić nową.

              Znalezienie części zamiennych staje się bardzo trudne w większości przypadków a ich zakup może być kosztowny. Twoje urządzenie może nie obsługiwać już najnowszych aktualizacji oprogramowania sprzętowego, co może znacznie spowolnić działanie. Dodatkowo jeśli Twój obecny model miał niską liczbę stron na minutę lub nie był w stanie obsługiwać drukowania dwustronnego czy bezprzewodowego, warto przemyśleć zakup nowoczesnego, wydajnego urządzenia w pełni kompatybilnego z wszelkimi innymi urządzeniami przesyłającymi dokumenty do druku.

Uciążliwa praca

              Często kilkuletnie urządzenia są głośnie podczas pracy lub wydrukowanie kilku kartek trwa długo przy niezadowalających efektach. Często wynikiem takiego stanu rzeczy jest to, że drukarka przekroczyła swój wolumen wydruku i po prostu jest wyeksploatowana. Przykładowo, jeżeli producent twierdzi, że jej miesięczne obciążenie nie powinno być większe niż 10 000 kartek A4, a Ty przez 10 lat wydrukowałeś ich 1,8 mln to zdecydowanie przekroczyłeś obciążenie drukarki jakie założył producent. Wtedy najlepszy rozwiązaniem jest wymiana na nowy model (nawet patrząc na wiek, nie jest to urządzenie warte naprawy).

Koszt wydruku jednej strony

              Zweryfikuj jaki koszt ponosisz drukując jedną stronę A4.  Weź pod uwagę cenę papieru, wkładów. Porównaj to z nowymi modelami na półce sklepowej. Szybko ustalisz, czy opłaca się dalej eksploatować obecny sprzęt, czy lepiej kupić nowy, który przyniesie w niedługim czasie oszczędności.

              Kiedy w grę wchodzą koszty pracy, rachunek za naprawę może szybko wzrosnąć. Porównaj całkowity koszt części zamiennych i robocizny z kosztem nowego urządzenia, aby podjąć decyzję, czy konieczna będzie wymiana urządzenia. To już wskaże ci, czy warto serwisować drukarkę.

czy warto serwisowac drukarkę laserową?

Koszty związane z naprawą

              Zasięgnij informacji ile kosztuje przegląd starej drukarki i ile ewentualnie wymiana wyeksploatowanych części. Jeżeli mowa o drukarkach domowych zdecydowanie lepiej kupić nową drukarkę biorąc pod uwagę ile do nowego modelu będą kosztować zamienniki wkładów.

              Przy drukarkach biurowych / firmowych często warto serwisować sprzęt ponieważ nie był on tani w zakupie, a kupno nowego o tych samych lub wyższych parametrach to wydatek liczony w tysiącach złotych. Ale nie zawsze wszystko jest takie oczywiste. Należy wziąć pod uwagę całkowity koszt posiadania , który obejmuje koszt zakupu drukarki, koszt materiałów eksploatacyjnych, takich jak tusz i toner, oraz koszt napraw w całym okresie użytkowania drukarki. Czasami naprawa wysokiej jakości drukarki może być tańsza, nawet jeśli kosztuje więcej niż zakup nowej, która nie jest tak dobra.

              Dobra drukarka powinna zapewnić co najmniej 5-6 miesięcy bezproblemowej pracy, zanim się zepsuje. Jeśli w ciągu roku wykonujesz więcej niż 6 wezwań serwisu, być może będziesz potrzebował nowej drukarki.

Kiedy wymienić drukarkę w firmie?

Chociaż naprawa jest tańsza niż wymiana, w dłuższej perspektywie całkowity koszt naprawy może przekroczyć koszt wymiany. Możesz rozważyć wymianę, jeśli:

  • Twoja drukarka nie zapewnia technologii chroniącej dane przed włamaniem
  • w drukarce brakuje najnowszej technologii przesyłania danych, co spowalnia pracę
  • koszty eksploatacji drukarki są bardzo wysokie
  • Twoje potrzeby w zakresie drukowania uległy zmianie i potrzebujesz maszyny, która poradzi sobie z większym obciążeniem

Sprawdź materiały eksploaatacyjne do swojej drukarki